Založ si blog

Antivakcinačná propaganda dlhodobo dominuje sociálnym sieťam

Až polovica všetkých rodičov detí do troch rokov sú náchylní veriť antivakcinačnej propagande, dezinformáciám a hoaxom na sociálnych sietiach. Vakcíny však zachraňujú životy a pomáhajú udržať globálne zdravie na bezpečnej úrovni bez rôznych epidémií. Najviac obviňované sú sociálne siete Facebook a Youtube. Tieto stránky, podľa posledného prieskumu, najviac vystavujú rodičov antivakcinačným dezinformáciám. Hoci obidve siete potvrdili, že proti tomuto mozog vymývajúcemu fenoménu začali aktívne bojovať, podľa britského denníka The Guardian škody na vakcinačných programoch sú už spravené. Obidva weby sú dlhodobo na špici, čo sa týka dezinformácií, hoaxov, fake news a náboženskej bigotnosti a keď sa k tomu pridá propaganda antivakcinačného hnutia, Facebook a Youtube ešte viac ohrozujú zdravie detí, ale aj dospelých.

Antivakcinačné hnutie je postavené na myšlienke, že vakcíny spôsobujú autizmus a rôzne nervové poruchy, aj keď neexistuje žiaden vedecký dôlkaz o takýchto tvrdeniach. V realite je opak pravdou. Podľa centra pre choroby a ich prevencií (CDC) by mohlo byť zabránené hospitalizovaniu 21 miliónov a smrti 732 000 detí, ktoré sa narodili za posledných 20 rokov, keby ich rodičia dali očkovať. Výskum ešte ukazuje, že ročne celosvetovo zomrie v krajinách tretieho sveta 1.4 milióna detí z dôvodu chýbajúcich vakcín. Keď rodičia odmietnu zaočkovať svoje deti, škodí to populácii v ktorej žijú, pretože kolektívna imunita, ktorá zabraňuje vypuknutiu epidémií, sa znižuje.


Kedže rodičia prichádzajú do styku s dezinformáciami antivakcinačného hnutia hlavne vďaka vyhľadávaniu informácií na Googli a Facebooku, britský denník The Guardian založil dva účty na Facebooku a YouTube, ktoré aktívne zabraňujú antivakcinačným stránkam dostať sa na popredné miesta vo vyhľadávaní. Problémom je totiž, že pri zadaní výrazu “vaccine”, sa vo výsledku zobrazia hlavne stránky s výrazmi “vaccine truth movement” a “vaccine resistance movement.” Čo je ešte horšie, Facebook dokonca povoľuje antivakcinačným skupinám platiť si reklamu na tejto platforme, čo ešte viac rozširuje dezinformačný záber na rodičov.

„Máme čo robiť, a budeme pokračovať v úsilí o prepájaní ľudí so vzdelávacími informáciami o dôležitých témach, ako je zdravie,“ hovorí hovorkyňa Facebooku Andrea Vallone vo svojom vyhlásení. Hovorca YouTube povedal Guardianu, že ich webové stránky sa pokúšajú monitorovať videá proti očkovaniu a zaradiť ich do kategórie “content that could misinform users in harmful ways.” Internet je chovnou stanicou pre antivakcinačné hnutia. Kráľovská spoločnosť pre verejné zdravie vykonala štúdiu a zistila, že polovica všetkých rodičov s malými deťmi bola vystavená dezinformácii o vakcínach na sociálnych médiách.

Ak platformy sociálnych sietí nebudú konať rýchlo a monitorovať antivakcinačné hnutia, následky môžu byť závažné. V januári vydala Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) zoznam 10 najväčších hrozieb celosvetového ohrozenia zdravia. V správe Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) varovala, že antivakcinačné hnutie by mohlo zabrániť, ak nie sabotovať, celkovému pokroku, ktorý urobil svet pri znižovaní počtu prípadov chorôb, ktorým sa dá predísť.


Tento článok nie je vhodný pre rasistické povahy! Povedal by Bryan Stevenson

19.01.2020

V roku 1985 Anthony Ray Hinton pracoval v sklade v Birminghame, v Alabame. 15 míľ odtiaľ bol zastrelený manažér reštaurácie rýchleho občerstvenia. Aj keď neexistoval žiaden dôkaz, ktorý by ho spájal so streľbou a nikdy nespáchal žiadny kriminálny čin, Hinton bol obvinený z trestného činu po tom, čo ho svedok vraždy nesprávne identifikoval. Polícia na neho potom [...]

Kedy povstanú slovenské ženy voliace extrémistické strany nie je jasné! V Afrike už povstanie žien proti globálnemu otepľovaniu prebieha

18.01.2020

Keňská meteorologička Saumu Shaka ako dieťa pomáhala na malej farme svojich rodičov, ktorí pestovali kukuricu a hrach – a tak zažila na vlastnej koži ako môže extrémne počasie ovplyvnené globálnym otepľovaním takýmto malým farmárom poriadne znepríjemňovať už aj tak ich ťažký život. 28-ročná Saumu, ktorý pracuje v keňskom meteorologickom úrade a pri [...]

Má ĽSNS ekologického experta? Ani nie. V PS/SPOLU však určite navrhnú, ako učiť študentov bojovať proti zmene klímy

16.01.2020

Je potrebné sa zaoberať aj vplyvom klimatickej krízy na duševné zdravie študentov. Ako však môžeme vidieť na mnohých fotkách Kotlebu s mladými študentkami, Kotleba na ekologického experta v ĽSNS nemá ani pomyslenia. A pritom je to jedna z najdôležitejších tém súčastnosti. Fakty a čísla hovoria jasne. Na najhoršie dopady zmeny klímy, ktoré ešte len prídu, je [...]

Nikanor Melia

EÚ zaplatila kauciu za prepustenie hlavného predstaviteľa gruzínskej opozície z väzby

08.05.2021 21:42

Toto gesto pritom Európska únia označila za "dôležitý krok k ukončeniu politickej krízy v Gruzínsku".

Nicola Sturgeonová / Škótsko /

Stúpenci nezávislosti Škótska získali väčšinu v miestnom parlamente

08.05.2021 20:26, aktualizované: 22:17

To im dáva priestor na presadenie referenda o vystúpení zo Spojeného kráľovstva. To však nechce pripustiť britský premiér Boris Johnson.

Miloš Zeman

Zeman vymenoval 17 nových generálov, je medzi nimi i rektorka Univerzity obrany v Brne

08.05.2021 19:31

Rektorka Univerzity obrany Zuzana Kročová sa stala iba treťou generálkou českých ozbrojených síl.

taliansko alpy lavína helikoptéra záchrana

Pri páde lavín vo Francúzskych Alpách zahynulo sedem osôb, jednu ženu sa podarilo zachrániť

08.05.2021 18:34

Husté sneženie z posledných dní cez víkend vystriedali vyššie teploty, francúzske úrady preto už v piatok varovali pred obzvlášť vysokým lavínovým nebezpečenstvom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 58
Celková čítanosť: 123271x
Priemerná čítanosť článkov: 2125x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy