Založ si blog

Pápež odsudzuje nezmyselné stigmatizovanie migrantov

Pápež František v Paname City znova hovoril o tom, ako treba uvítať a prijať všetkých opustených a tých, čo boli nútení opustiť, alebo stratiť svoju krajinu, svoje korene, svoje rodiny a svoju prácu. Pápež František v piatok taktiež povedal, že je „nezmyselné a nezodpovedné“ stigmatizovať migrantov a vnímať ich ako hrozby pre spoločnosť a znovu otvoril jednu z najviac rozporuplných otázok svetového spoločenstva.

František, ktorý urobil migráciu kľúčovou témou svojej cesty do Panamy, hovoril s niekoľkými stovkami tisícov mladých ľudí na náboženskom podujatí na nábreží hlavného mesta, ktoré je jedným z kľúčových udalostí Svetového dňa mládeže rímskokatolíckej cirkvi.

„Chceme byť cirkvou, ktorá podporuje imigráciu, ktorá víta, chráni, propaguje a integruje, kde imigrácia neznamená stigmatizáciu a oveľa menej sa vyžívať v nezmyselnom a nezodpovednom odsúdení každého prisťahovalca, že je hrozbou pre spoločnosť,“ povedal.

O niekoľko hodín predtým prezident Donald Trump súhlasil kôli narastúcemu tlaku ukončiť 35-dňovú čiastočnú odstávku americkej vlády, ale bez toho, aby dostal sumu 5,7 miliárd dolárov, ktorú požadoval od Kongresu na výstabu múru pozdĺž americko-mexickej hranice. Počas piatkovej noci, na podujatí pod názvom „Via Crucis“ (cesta kríža) Francis hovoril hlavne o nezodpovednosti populistických politikov zneužívajúci tému imigrácie.

„Ako máme reagovať na Ježiša, keď trpí, cestuje, emigruje, keď tváre mnohých našich priateľov, alebo všetkých tých cudzincov, sme sa naučili urobiť neviditeľnými?“ Povedal Fratišek.


Pápež pravidelne otvára aj tému financovania hraničného múru medzi USA a Mexikom. V stredu, v lietadle z Ríma, povedal pápež novinárom, že nepriateľstvo voči imigrantom je spôsobené iracionálnym strachom. On a Trump mali už predtým niekoľko ostrých výmen názorov na imigráciu. Od polovice októbra tisíce obyvateľov Strednej Ameriky, väčšinou z Hondurasu, cestujú na sever do Spojených štátov cez Mexiko v karavánach. Mnohí v USA žiadajú o azyl a tvrdia, že trpia rozbujneným zločinom a nedostatkom príležitostí v ich rodných krajinách.

V piatok ráno navštívil František aj väzenie pre mladistvých, aby podporil mladých ľudí, ktorí sa nemohli zúčastniť celosvetového zhromaždenie katolíckej mládeže. Taktiež pápež vyzval spoločnosť, aby dala odsúdeným všade druhú šancou.

„Spoločnosť sa zhoršuje, keď nie je schopná oslavovať zmenu svojich synov a dcér,“ povedal počas modlitieb s približne 200 mladistvými väzňami v meste Pacora, východne od Panamy.

Pápež František, silný podporovateľ rehabilitácie väzňov a odporca doživotného väzenia, navštívil veľa väzníc v Taliansku a na svojich zámorských cestách. Žiada o celosvetový zákaz trestu smrti. Minulý rok preto katolícka cirkev formálne zmenila svoje učenie, keď vyhlásila trest smrti za neprípustný za akýchkoľvek okolností. Jeden z troch zločinov v Latinskej Amerike je spáchaný recidivistami a väčšina týchto spáchaných zločinov je vážnejších ako tie, pre ktoré boli prvýkrát uväznení – podľa štúdie americkej rozvojovej banky.

 


Tento článok nie je vhodný pre rasistické povahy! Povedal by Bryan Stevenson

19.01.2020

V roku 1985 Anthony Ray Hinton pracoval v sklade v Birminghame, v Alabame. 15 míľ odtiaľ bol zastrelený manažér reštaurácie rýchleho občerstvenia. Aj keď neexistoval žiaden dôkaz, ktorý by ho spájal so streľbou a nikdy nespáchal žiadny kriminálny čin, Hinton bol obvinený z trestného činu po tom, čo ho svedok vraždy nesprávne identifikoval. Polícia na neho potom [...]

Kedy povstanú slovenské ženy voliace extrémistické strany nie je jasné! V Afrike už povstanie žien proti globálnemu otepľovaniu prebieha

18.01.2020

Keňská meteorologička Saumu Shaka ako dieťa pomáhala na malej farme svojich rodičov, ktorí pestovali kukuricu a hrach – a tak zažila na vlastnej koži ako môže extrémne počasie ovplyvnené globálnym otepľovaním takýmto malým farmárom poriadne znepríjemňovať už aj tak ich ťažký život. 28-ročná Saumu, ktorý pracuje v keňskom meteorologickom úrade a pri [...]

Má ĽSNS ekologického experta? Ani nie. V PS/SPOLU však určite navrhnú, ako učiť študentov bojovať proti zmene klímy

16.01.2020

Je potrebné sa zaoberať aj vplyvom klimatickej krízy na duševné zdravie študentov. Ako však môžeme vidieť na mnohých fotkách Kotlebu s mladými študentkami, Kotleba na ekologického experta v ĽSNS nemá ani pomyslenia. A pritom je to jedna z najdôležitejších tém súčastnosti. Fakty a čísla hovoria jasne. Na najhoršie dopady zmeny klímy, ktoré ešte len prídu, je [...]

Zochova, Bratislava nehoda zastávka HaZZ polícia BAX

V Bratislave narazilo auto do zastávky: Päť mŕtvych a desať zranených

02.10.2022 23:35, aktualizované: 03.10.2022 01:30

Na bratislavskej Zochovej ulici narazilo krátko po 22.15 h auto do zastávky mestskej hromadnej dopravy.

Bulharsko Voľby Predčasné Parlamentné, Bojko Borisov

Bulharsko: Vo voľbách zvíťazila strana expremiéra Borisova, tvrdia exit polly

02.10.2022 19:57

Očakáva sa, že Borisov bude pre obvinenia z korupcie len ťažko hľadať koaličných partnerov.

Rusko Maďarsko Putin Orbán schôdzka

Putin má najmenej troch dvojníkov, tvrdí šéf ukrajinskej spravodajskej služby

02.10.2022 19:06

Špekulácie o Putinových dvojníkoch sa objavovali v médiách aj na jar, keď sa množili teórie o tom, že je vážne chorý.

brazília, voľby

V Brazílii sa konajú ostro sledované prezidentské voľby

02.10.2022 18:50

Hlavnými aktérmi sú ľavicový kandidát, exprezident Luiz Inácio Lula da Silva a krajne pravicový súčasný prezident Jair Bolsonaro.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 58
Celková čítanosť: 143199x
Priemerná čítanosť článkov: 2469x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy