Založ si blog

Pápež odsudzuje nezmyselné stigmatizovanie migrantov

Pápež František v Paname City znova hovoril o tom, ako treba uvítať a prijať všetkých opustených a tých, čo boli nútení opustiť, alebo stratiť svoju krajinu, svoje korene, svoje rodiny a svoju prácu. Pápež František v piatok taktiež povedal, že je „nezmyselné a nezodpovedné“ stigmatizovať migrantov a vnímať ich ako hrozby pre spoločnosť a znovu otvoril jednu z najviac rozporuplných otázok svetového spoločenstva.

František, ktorý urobil migráciu kľúčovou témou svojej cesty do Panamy, hovoril s niekoľkými stovkami tisícov mladých ľudí na náboženskom podujatí na nábreží hlavného mesta, ktoré je jedným z kľúčových udalostí Svetového dňa mládeže rímskokatolíckej cirkvi.

„Chceme byť cirkvou, ktorá podporuje imigráciu, ktorá víta, chráni, propaguje a integruje, kde imigrácia neznamená stigmatizáciu a oveľa menej sa vyžívať v nezmyselnom a nezodpovednom odsúdení každého prisťahovalca, že je hrozbou pre spoločnosť,“ povedal.

O niekoľko hodín predtým prezident Donald Trump súhlasil kôli narastúcemu tlaku ukončiť 35-dňovú čiastočnú odstávku americkej vlády, ale bez toho, aby dostal sumu 5,7 miliárd dolárov, ktorú požadoval od Kongresu na výstabu múru pozdĺž americko-mexickej hranice. Počas piatkovej noci, na podujatí pod názvom „Via Crucis“ (cesta kríža) Francis hovoril hlavne o nezodpovednosti populistických politikov zneužívajúci tému imigrácie.

„Ako máme reagovať na Ježiša, keď trpí, cestuje, emigruje, keď tváre mnohých našich priateľov, alebo všetkých tých cudzincov, sme sa naučili urobiť neviditeľnými?“ Povedal Fratišek.


Pápež pravidelne otvára aj tému financovania hraničného múru medzi USA a Mexikom. V stredu, v lietadle z Ríma, povedal pápež novinárom, že nepriateľstvo voči imigrantom je spôsobené iracionálnym strachom. On a Trump mali už predtým niekoľko ostrých výmen názorov na imigráciu. Od polovice októbra tisíce obyvateľov Strednej Ameriky, väčšinou z Hondurasu, cestujú na sever do Spojených štátov cez Mexiko v karavánach. Mnohí v USA žiadajú o azyl a tvrdia, že trpia rozbujneným zločinom a nedostatkom príležitostí v ich rodných krajinách.

V piatok ráno navštívil František aj väzenie pre mladistvých, aby podporil mladých ľudí, ktorí sa nemohli zúčastniť celosvetového zhromaždenie katolíckej mládeže. Taktiež pápež vyzval spoločnosť, aby dala odsúdeným všade druhú šancou.

„Spoločnosť sa zhoršuje, keď nie je schopná oslavovať zmenu svojich synov a dcér,“ povedal počas modlitieb s približne 200 mladistvými väzňami v meste Pacora, východne od Panamy.

Pápež František, silný podporovateľ rehabilitácie väzňov a odporca doživotného väzenia, navštívil veľa väzníc v Taliansku a na svojich zámorských cestách. Žiada o celosvetový zákaz trestu smrti. Minulý rok preto katolícka cirkev formálne zmenila svoje učenie, keď vyhlásila trest smrti za neprípustný za akýchkoľvek okolností. Jeden z troch zločinov v Latinskej Amerike je spáchaný recidivistami a väčšina týchto spáchaných zločinov je vážnejších ako tie, pre ktoré boli prvýkrát uväznení – podľa štúdie americkej rozvojovej banky.

 


Tento článok nie je vhodný pre rasistické povahy! Povedal by Bryan Stevenson

19.01.2020

V roku 1985 Anthony Ray Hinton pracoval v sklade v Birminghame, v Alabame. 15 míľ odtiaľ bol zastrelený manažér reštaurácie rýchleho občerstvenia. Aj keď neexistoval žiaden dôkaz, ktorý by ho spájal so streľbou a nikdy nespáchal žiadny kriminálny čin, Hinton bol obvinený z trestného činu po tom, čo ho svedok vraždy nesprávne identifikoval. Polícia na neho potom [...]

Kedy povstanú slovenské ženy voliace extrémistické strany nie je jasné! V Afrike už povstanie žien proti globálnemu otepľovaniu prebieha

18.01.2020

Keňská meteorologička Saumu Shaka ako dieťa pomáhala na malej farme svojich rodičov, ktorí pestovali kukuricu a hrach – a tak zažila na vlastnej koži ako môže extrémne počasie ovplyvnené globálnym otepľovaním takýmto malým farmárom poriadne znepríjemňovať už aj tak ich ťažký život. 28-ročná Saumu, ktorý pracuje v keňskom meteorologickom úrade a pri [...]

Má ĽSNS ekologického experta? Ani nie. V PS/SPOLU však určite navrhnú, ako učiť študentov bojovať proti zmene klímy

16.01.2020

Je potrebné sa zaoberať aj vplyvom klimatickej krízy na duševné zdravie študentov. Ako však môžeme vidieť na mnohých fotkách Kotlebu s mladými študentkami, Kotleba na ekologického experta v ĽSNS nemá ani pomyslenia. A pritom je to jedna z najdôležitejších tém súčastnosti. Fakty a čísla hovoria jasne. Na najhoršie dopady zmeny klímy, ktoré ešte len prídu, je [...]

SR ÚV premiér LOZ Visolajský rokovanie TK BAX

Z vyšších platov sú len sľuby. Premiér zdravotníkom stále nič neponúkol

16.08.2022 17:59

Premiér Eduard Heger zdôrazňoval, že do konca júna sa nájde riešenie, ako vláda zdravotníkom zvýši platy. Je polovica augusta a na stole nie je žiadne.

rusky pas

Koncom augusta sa rozhodne, ako si Schengen poradí s ruskými vízami

16.08.2022 17:58

Koncom augusta budú v Prahe rokovať ministri zahraničných vecí krajín Európskej únie o obmedzí vydávania víz ruským občanom.

Robert Fico

Fico: Vy zadubenci v NAKA, Kajetán Kičura nikdy nekupoval a nevlastnil zlaté tehly

16.08.2022 17:47

Robert Fico sa opäť vrátil k zlatým tehličkám Kajetána Kičuru. Tvrdí, že exšéf hmotných rezerv nikdy nekupoval, nevlastnil a ani nezdedil zlaté tehličky.

Turecko, vlajka, vojak, zástava, turecká zástava, výhľad, údolie

V dovolenkovom rezorte v Turecku zomrel slovenský občan

16.08.2022 17:30

Telo dovolenkára zo Slovenska mali nájsť na hotelovej izbe.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 58
Celková čítanosť: 141233x
Priemerná čítanosť článkov: 2435x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy