Založ si blog

Médecins Sans Frontières (MSF) kritizuje farmaceutické spoločnosi za pomalý vývoj liekov pred deti s HIV

Medzinárodná lekárska humanitárna organizácia Médecins Sans Frontières (MSF) kritizuje farmaceutické korporácie za ich oneskorenie a zlyhanie pri príprave vhodných liekov proti HIV pre deti. Rozvojové krajiny nemajú dostatok kapacít, aby poskytli HIV-pozitívnym deťom liečbu odporučenou Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO), pretože pediatrické verzie týchto antiretrovírusových liekov nie sú k dispozícii.

„Farmaceutické korporácie jednoducho nepovažujú deti s HIV za prioritu, čo nás núti používať staršie, suboptimálne liečby pre deti v našej starostlivosti, ktoré sťažujú ich liečbu. Ešte horšie, zvýšenie odolnosti voči existujúcim liekom proti HIV v krajinách subsaharskej Afriky znamená, že staršie liečby nemusia fungovať u dojčiat a detí, ktoré naliehavo potrebujú lepšie možnosti liečby,“ povedal Dr David Maman, lekársky koordinátor MSF v Malawi. „Ako dlho budú deti s HIV naďalej trpieť alebo zomierať z dôvodu čistej ľahostajnosti farmaceitických korporácií?“ dodal.

Pediatrický HIV zostáva zanedbateľným ochorením a malý trh s pediatrickými liekmi proti HIV znamená, že takéto lieky nikdy neboli prioritou ani pre nadnárodné farmaceutické spoločnosti, ani pre generických výrobcov. Oneskorenia ovplyvnili vývoj a zavedenie novších prípravkov pre pediatrické lieky, ako aj rozšírenie existujúcich formulácií.

Napríklad, liek dolutegravir – ktorý odporúča WHO ako uprednostňovanú liečbu prvej línie pre dojčatá a deti a ktorý bol prvýkrát schválený na použitie u dospelých v roku 2013 – stále nie je k dispozícii pre deti, pretože farmaceutická spoločnosť ViiV Healthcare ešte nemá dokončené potrebné štúdie a zaregistrovanú tabletovú formuláciu pre mladšie deti. Formulácia pediatrických granúl iného kľúčového lieku, raltegravir, už existuje, ale farmaceutická spoločnosť Merck ju v rozvojových krajinách registruje veľmi pomaly.

Alternatívou k dolutegraviru odporúčanému WHO je kombinácia lopinaviru / ritonaviru, ale jeho pediatrická formulácia bola tiež postihnutá problémami. Generálni výrobcovia Mylan a Cipla boli veľmi pomalí pri zvyšovaní dodávok pediatrických formulácií (pelety a granuly) a tiež stanovili svoje ceny trikrát vyššie ako chuťovo drsný lopinavir / ritonavirový sirup, ktorý majú nahradiť tieto lieky.

Na stretnutí vo Vatikáne pred rokom sa zástupcovia globálnych zdravotníckych organizácií a vedúci pracovníci farmaceutických spoločností zaviazali zvýšiť intenzitu prístupu k liečbe pre deti a mládež, ktorí žijú s HIV, ale dosiahol sa len veľmi malý pokrok.

„Deti potrebujú prístup k najlepším a najrúčinejšim liekom, pretože HIV sa lieči po celý život,“ povedala Jessica Burryová, lekárka pre HIV z MSF. „Farmaceutické korporácie musia prestať šúchať noham a začať konať, aby sme spoločne zachránili čo najviac detí nakazené HIV – nie je čas na prázdne sľuby.“

WHO odporúča, aby všetky deti s diagnózou HIV okamžite začali antiretrovírusovú liečbu. Bez optimálnych pediatrických liekových foriem proti HIV však budú mať krajiny naďalej problém implementovať toto odporúčanie.

Pokrytie liečby deťmi s HIV je neprijateľne nízke, pričom len 52% HIV-pozitívnych detí malo poskytnutú liečbu v roku 2017. Polovica týchto detí pokračuje v liečbe suboptimálnymi režimami, čím sú vystavené riziku zvýšených vedľajších účinkov, rezistencie a zlyhaniu liečby. V subsaharskej Afrike, kde žije 90% všetkých detí s HIV, existuje vysoká miera rezistencie na existujúce lieky proti HIV vrátane nevirapínu a efavirenzu. Miera úmrtnosti medzi HIV-pozitívnymi deťmi zostáva vysoká, najmä počas ich prvých štyroch rokov života. V roku 2017 zomrelo na choroby súvisiace s AIDS na celom svete 110 000 detí.

 


Tag: , , ,

Tento článok nie je vhodný pre rasistické povahy! Povedal by Bryan Stevenson

19.01.2020

V roku 1985 Anthony Ray Hinton pracoval v sklade v Birminghame, v Alabame. 15 míľ odtiaľ bol zastrelený manažér reštaurácie rýchleho občerstvenia. Aj keď neexistoval žiaden dôkaz, ktorý by ho spájal so streľbou a nikdy nespáchal žiadny kriminálny čin, Hinton bol obvinený z trestného činu po tom, čo ho svedok vraždy nesprávne identifikoval. Polícia na neho potom [...]

Kedy povstanú slovenské ženy voliace extrémistické strany nie je jasné! V Afrike už povstanie žien proti globálnemu otepľovaniu prebieha

18.01.2020

Keňská meteorologička Saumu Shaka ako dieťa pomáhala na malej farme svojich rodičov, ktorí pestovali kukuricu a hrach – a tak zažila na vlastnej koži ako môže extrémne počasie ovplyvnené globálnym otepľovaním takýmto malým farmárom poriadne znepríjemňovať už aj tak ich ťažký život. 28-ročná Saumu, ktorý pracuje v keňskom meteorologickom úrade a pri [...]

Má ĽSNS ekologického experta? Ani nie. V PS/SPOLU však určite navrhnú, ako učiť študentov bojovať proti zmene klímy

16.01.2020

Je potrebné sa zaoberať aj vplyvom klimatickej krízy na duševné zdravie študentov. Ako však môžeme vidieť na mnohých fotkách Kotlebu s mladými študentkami, Kotleba na ekologického experta v ĽSNS nemá ani pomyslenia. A pritom je to jedna z najdôležitejších tém súčastnosti. Fakty a čísla hovoria jasne. Na najhoršie dopady zmeny klímy, ktoré ešte len prídu, je [...]

zelenskyj

Zelenskyj: Ukrajina potrebuje rýchlejšie dodávky zbraní

29.01.2023 21:55

Zelenskyj sa tiež vyjadril k účasti Ruska na olympijských hrách v Paríži v roku 2024.

Erdogan

Turecko by podľa Erdogana mohlo schváliť vstup do NATO pre Fínsko bez Švédska

29.01.2023 20:26

Turecko minulý týždeň odložilo na neurčito nové kolo rokovaní so Švédskom a Fínskom o schválení ich vstupu do Severoatlantickej aliancie.

273160688 1294091934388485 8413840614404756137 n

V noci môže byť do -15 stupňov, cez deň sa očakáva výrazné sneženie i vietor

29.01.2023 20:03

V pondelok môže silnejšie zafúkať na horách, ako aj na juhozápade Slovenska.

Eduard Heger, Richard Sulík, Boris Kollár

O dátume predčasných volieb sa má rozhodnúť v utorok. Kto chce skorší termín a komu vyhovuje až september?

29.01.2023 18:18

Boris Kollár a aj strana SaS už ale pripustili, že by mohli podporiť aj júnový termín. Prečo sa ponáhľať a aký je naopak argument na oddialenie predčasných volieb?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 58
Celková čítanosť: 146984x
Priemerná čítanosť článkov: 2534x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy