Založ si blog

Čo sa dozviete z dedičstva mierového protestu Martina Luthera Kinga Jr

Pokojné protesty nie sú jednoduché, hlavne čo sa týka nervov a strachu z konfliktu, ale je veľmi dôležité pre demokraciu, aby sa konali. V posledných rokoch dominovali udalosti policajnej brutality voči černošskej menšine v USA. Vďaka smrti Trayvona Martina vzniklo hnutie Black Lives Matter, ktoré sa dostalo na popredné miesta v správach amerických médií. Odvtedy však pribudli ďalšie mená do zoznamu čiernych mužov, ktorí zomreli rukami policajtov. Každá z týchto udalostí vyvolala protesty v mestách po celých Spojených štátoch – niektoré boli pokojnejšie ako iné, ale všetky mali rovnaký program: aby sa otázka rasizmu stala konečne spoločensky dominantnou.

Jedna osoba, ktorá viedla podobnú obžalobu rasizmu v boji za občianske práva černochov v Amerike bol aj Martin Luther King. Zaviedol formu pokojnej občianskej neposlušnosti a pokojného protestu, vďaka ktorým nakoniec pomohol zabezpečiť uznanie občianske práv pre černochov v USA.

Pre Kinga mierový protest neznamenal ticho stáť alebo chodiť po ulici so strachom, že sa niekomu spôsobí nejaká negatívna ujma. Mierový protest v tej dobe znamenal vážne riziko a takmer vždy spôsobil napätie tým, že status quo bolo napadnuté. Pokojní demonštranti počas epochy boja za občianske práva demolovali časť inštitucionálneho rasizmu v USA tým, že každý deň trvali na nespravodlivom zaobchádzaní. Demonštranti boli pravidelne napadnutí davmi, policajnými obuškami a psami, bití rôznymi spôsobmi, obťažovaní a pod tlakom, aby sa vzdal. Ale oni vydržali. King bol neustále dbal jednu veci: nikdy sa nepoužije násilie, pretože by sa len zrodiol viac násilia a následne by sa to použilo ako nástroj na delegitimizáciu hnutia. Takže proti nekonečným provokáciám King a milióny ďalších demonštrantov zostali mierumilovní a neoblomní vo svojej pokojnosti.

Tu je keď 4 krát viedol nenásilné protestu za pozitívne zmeny:

1 / Montgomery, Alabama / 1955, 1956
V zime roku 1955 sa Rosa Parks odmietla presunúť zo svojho sedadla v segregovanom autobuse v Montgomery v Alabame. Následne bola násilne zo sedadla vyhodená, čo spôsobilo masívny bojkot mestskej hromadnej dopravy. Počas niekoľkých mesiacov to mesto začalo pociťovať finančne. Odvetné opatrenia vrátane zápalných bômb na Kingov dom nenechali na seba dlho čakať. Nakoniec sa táto vec dostala na federálny súd, ktorý rozhodol, že segregácia verejnej dopravy je neústavná. Toto bolo potvrdené aj Najvyšším súdom.

2 / Birmingham, Ala. / 1963
Za ukončenie diskriminačných hospodárskej politíky v Birminghame, ako napríklad odmietanie zamestnávať čiernych ľudí alebo nútiť čiernych ľudí, aby používali oddelené toalety, King zvolal protestné posedy a pochody. Jeho zámerom bolo zaplniť väzenia, čo by spôsobilo chaos, ktorý by neboli väznice schopné zvládnuť. Počas konania protestov boli černosi boli urážaní a ignorovaní. Po približne dvoch mesiacoch sa mesto sa mesto demonštrantom vzdalo a mnohé z segregačných politík miestnych podnikov boli zrušené.

3 / Washington, 1963
Aj dnes existujú obrovské rozdiely v príležitostiach medzi čiernymi ľuďmi a bielymi ľuďmi. V šesťdesiatych rokoch boli tieto rozdiely ešte horšie. Martin Luther King Jr. vedel, že toto ekonomické vylúčenie bolo v čiernej komunite deštruktívne a organizoval tak jeden z najväčších pochodov v histórii USA. V marci vo Washingtone na pochode za prácu a slobodu prilákal stovky tisíc ľudí a práve tu King predniesol slávnu reč „I Have a Dream“. Prejav a pochod mu pomohli urobiť túto otázku súčasťou národného dialógu a nepochybne ovplyvnili schválenie neskoršieho návrhu zákona o občianskych právach.

4 / New York, 1967
Kingov súcit bol všestranný. Nezaujímal sa len o oslobodenie čiernych ľudí v USA, ale o ľudí celkovo, nehľadiac na ich farbu kože. Preto v New Yorku v roku 1967 predniesol burcujúci prejav proti vojne vo Vietname a obvinil USA z toho, že sú „najväčším dodávateľom násilia na svete“.

„Pravá revolúcia hodnôt bude čoskoro vyzerať nepríjemne pri ostrom kontraste chudoby a bohatstva. So spravodlivým rozhorčením sa budeme pozerať cez more a uvidíme, že jednotliví kapitalisti zo Západu investujú obrovské sumy peňazí do Ázie , Afriky a Južnej Ameriky, len aby si vzali zisky bez záujmu o sociálne zlepšenie krajín“

King vedel, že jeho reč ho bude stáť mnohých spojencov, ale jeho vízia mu neumožnila dosiahnuť kompromis v oblasti spravodlivosti. V konečnom dôsledku sa Kingove slová stali hnacou silou pre hnutie, ktoré dosiahlo ukončenie vojny vo Vietname.

Nedávno v krajine po vraždách dvoch černochov Altona Sterlinga a Philanda Castileho došlo k pokojným protestom. Počas pokojného protestu v Dallase však zomrelo 5 policajtov a zranilo sa ďalších 6 a aj niekoľko civilistov. Je dôležité, aby sa protesty nespoliehali na zrážky s políciou. Je dôležité mať na pamäti, že najefektívnejšia forma protestov je pokojná.

Tento článok nie je vhodný pre rasistické povahy! Povedal by Bryan Stevenson

19.01.2020

V roku 1985 Anthony Ray Hinton pracoval v sklade v Birminghame, v Alabame. 15 míľ odtiaľ bol zastrelený manažér reštaurácie rýchleho občerstvenia. Aj keď neexistoval žiaden dôkaz, ktorý by ho spájal so streľbou a nikdy nespáchal žiadny kriminálny čin, Hinton bol obvinený z trestného činu po tom, čo ho svedok vraždy nesprávne identifikoval. Polícia na neho potom [...]

Kedy povstanú slovenské ženy voliace extrémistické strany nie je jasné! V Afrike už povstanie žien proti globálnemu otepľovaniu prebieha

18.01.2020

Keňská meteorologička Saumu Shaka ako dieťa pomáhala na malej farme svojich rodičov, ktorí pestovali kukuricu a hrach – a tak zažila na vlastnej koži ako môže extrémne počasie ovplyvnené globálnym otepľovaním takýmto malým farmárom poriadne znepríjemňovať už aj tak ich ťažký život. 28-ročná Saumu, ktorý pracuje v keňskom meteorologickom úrade a pri [...]

Má ĽSNS ekologického experta? Ani nie. V PS/SPOLU však určite navrhnú, ako učiť študentov bojovať proti zmene klímy

16.01.2020

Je potrebné sa zaoberať aj vplyvom klimatickej krízy na duševné zdravie študentov. Ako však môžeme vidieť na mnohých fotkách Kotlebu s mladými študentkami, Kotleba na ekologického experta v ĽSNS nemá ani pomyslenia. A pritom je to jedna z najdôležitejších tém súčastnosti. Fakty a čísla hovoria jasne. Na najhoršie dopady zmeny klímy, ktoré ešte len prídu, je [...]

zelenskyj

Zelenskyj: Ukrajina potrebuje rýchlejšie dodávky zbraní

29.01.2023 21:55

Zelenskyj sa tiež vyjadril k účasti Ruska na olympijských hrách v Paríži v roku 2024.

Erdogan

Turecko by podľa Erdogana mohlo schváliť vstup do NATO pre Fínsko bez Švédska

29.01.2023 20:26

Turecko minulý týždeň odložilo na neurčito nové kolo rokovaní so Švédskom a Fínskom o schválení ich vstupu do Severoatlantickej aliancie.

273160688 1294091934388485 8413840614404756137 n

V noci môže byť do -15 stupňov, cez deň sa očakáva výrazné sneženie i vietor

29.01.2023 20:03

V pondelok môže silnejšie zafúkať na horách, ako aj na juhozápade Slovenska.

Eduard Heger, Richard Sulík, Boris Kollár

O dátume predčasných volieb sa má rozhodnúť v utorok. Kto chce skorší termín a komu vyhovuje až september?

29.01.2023 18:18

Boris Kollár a aj strana SaS už ale pripustili, že by mohli podporiť aj júnový termín. Prečo sa ponáhľať a aký je naopak argument na oddialenie predčasných volieb?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 58
Celková čítanosť: 147001x
Priemerná čítanosť článkov: 2535x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy