Malé štítky pripevnené na stĺpiky, steny a mosty po celom meste niesli slová „Ja som vaše dieťa“, alebo, „Som váš priateľ“
Prednedávnom sa v gruzínskom hlavnom meste Tbilisi objavilo tisíc farebných nálepiek so správami proti diskriminácii, aby sa zdôraznil boj LGBT + aktivistov za ich práva v tejto bývalej konzervatívnej sovietskej republike. Iniciatíva sa časovo zhodovala s globálnym dňom proti homofóbii, v ktorom sa miestne skupiny LGBT + nemohli zúčastniť verejných zhromaždení kvôli obavám z bezpečnosti po tom, čo boli v minulosti napadnutí prívržencami krajnej pravice.
„LGBT + ľudia sú v Gruzínsku vnímaní ako iná, exkluzívna skupina, ktorá nemusí existovať,“ povedala riaditeľka Women’s Initiatives Supporting Group (WISG) Eka Cereteli, z organizácie, ktorá umiestnila nálepky. Gruzínsko, umiestnené na Kaukaze, na križovatke medzi Východom a Západom, bolo v uplynulom desaťročí svedkom kultúrneho konfliktu medzi liberálnymi silami a náboženskými konzervatívcami, keďže sa pustilo do radikálnych reforiem a rýchlej modernizácie. Antidiskriminačné zákony boli prijaté ako súčasť úsilia krajiny priblížiť sa k Európskej únii, ale homofóbia je stále rozšírená, hovoria ľudskoprávne organizácie.
„Tieto záruky zostávajú do značnej miery na papieri,“ uviedol v piatok rezidentný koordinátor OSN v spoločnom vyhlásení s diplomatmi EÚ a USA.
Malé štítky pripevnené na stĺpiky, steny a mosty po celom meste, niesli slová „Som vaše dieťa“ alebo „Som váš priateľ“ a QR kód, ktorý pri naskenovaní mobilným telefónom viedol na webovú stránku s názvom Meaqvar – čo v Gruzínčine znamená „Som tu“. Na stránke sú uvedené údaje o výzvach, ktorým čelí komunita LGBT +. Viac ako 95% homosexuálov, lesbičiek a transsexuálov uvádza, že podľa WISG utrpeli fyzické alebo verbálne násilie aspoň raz v živote.
Komunita LGBT + sa dohodla, že tento rok si nepripomenie Medzinárodný deň proti homofóbii, transfóbii a bifóbii pouličnými demonštráciami, obávajúc sa násilných útokov, povedal Levan Berianidze, riaditeľ Hnutia za rovnosť. Hnutie za rovnosť tiež plánovalo postaviť 11 bilboardov s anti-homofóbnymi správami v Tbilisi, ale reklamná spoločnosť ich odmietla inštalovať s odkazom na vysoké riziko vandalizmu.
„Sme veľmi frustrovaní,“ povedal Berianidze. „To bol v podstate jediný spôsob, ako odovzdať náš odkaz spoločnosti, pretože sme vo všetkých ostatných aspektoch umlčaní“
V roku 2013 bol LGBT + pochod napadnutý zástupom kňazov a tisícov demonštrantov, čo nútilo účastníkov utiecť. Ten deň bol poznačený veľkými demonštráciami a ktorý bol označený ako Deň rodiny, podporovaný vplyvnou pravoslávnou cirkvou na podporu „tradičných rodinných hodnôt“. Ministerstvo vnútra Gruzínska vo vyhlásení uviedlo, že ochrana ľudských práv je jednou z jej kľúčových priorít. Aktivisti LGBT + plánujú usporiadať prvý gruzínsky „pride“, vrátane konferencie a verejnej demonštrácie počas šiestich dní v júni. Organizátori však znova čelia agresívnym výzvam zrušiť pochod, pričom krajne pravicové skupiny už hrozili narušením tejto udalosti.
Celá debata | RSS tejto debaty