Založ si blog

Stíhaní gruzínski aktivisti LGBT + posielajú kódované správy v boji proti diskriminácii

Malé štítky pripevnené na stĺpiky, steny a mosty po celom meste niesli slová „Ja som vaše dieťa“, alebo, „Som váš priateľ“

Prednedávnom sa v gruzínskom hlavnom meste Tbilisi objavilo tisíc farebných nálepiek so správami proti diskriminácii, aby sa zdôraznil boj LGBT + aktivistov za ich práva v tejto bývalej konzervatívnej sovietskej republike. Iniciatíva sa časovo zhodovala s globálnym dňom proti homofóbii, v ktorom sa miestne skupiny LGBT + nemohli zúčastniť verejných zhromaždení kvôli obavám z bezpečnosti po tom, čo boli v minulosti napadnutí prívržencami krajnej pravice.

„LGBT + ľudia sú v Gruzínsku vnímaní ako iná, exkluzívna skupina, ktorá nemusí existovať,“ povedala riaditeľka Women’s Initiatives Supporting Group (WISG) Eka Cereteli, z organizácie, ktorá umiestnila nálepky. Gruzínsko, umiestnené na Kaukaze, na križovatke medzi Východom a Západom, bolo v uplynulom desaťročí svedkom kultúrneho konfliktu medzi liberálnymi silami a náboženskými konzervatívcami, keďže sa pustilo do radikálnych reforiem a rýchlej modernizácie. Antidiskriminačné zákony boli prijaté ako súčasť úsilia krajiny priblížiť sa k Európskej únii, ale homofóbia je stále rozšírená, hovoria ľudskoprávne organizácie.

„Tieto záruky zostávajú do značnej miery na papieri,“ uviedol v piatok rezidentný koordinátor OSN v spoločnom vyhlásení s diplomatmi EÚ a USA.

Malé štítky pripevnené na stĺpiky, steny a mosty po celom meste, niesli slová „Som vaše dieťa“ alebo „Som váš priateľ“ a QR kód, ktorý pri naskenovaní mobilným telefónom viedol na webovú stránku s názvom Meaqvar – čo v Gruzínčine znamená „Som tu“. Na stránke sú uvedené údaje o výzvach, ktorým čelí komunita LGBT +. Viac ako 95% homosexuálov, lesbičiek a transsexuálov uvádza, že podľa WISG utrpeli fyzické alebo verbálne násilie aspoň raz v živote.

Komunita LGBT + sa dohodla, že tento rok si nepripomenie Medzinárodný deň proti homofóbii, transfóbii a bifóbii pouličnými demonštráciami, obávajúc sa násilných útokov, povedal Levan Berianidze, riaditeľ Hnutia za rovnosť. Hnutie za rovnosť tiež plánovalo postaviť 11 bilboardov s anti-homofóbnymi správami v Tbilisi, ale reklamná spoločnosť ich odmietla inštalovať s odkazom na vysoké riziko vandalizmu.

„Sme veľmi frustrovaní,“ povedal Berianidze. „To bol v podstate jediný spôsob, ako odovzdať náš odkaz spoločnosti, pretože sme vo všetkých ostatných aspektoch umlčaní“

V roku 2013 bol LGBT + pochod napadnutý zástupom kňazov a tisícov demonštrantov, čo nútilo účastníkov utiecť. Ten deň bol poznačený veľkými demonštráciami a ktorý bol označený ako Deň rodiny, podporovaný vplyvnou pravoslávnou cirkvou na podporu „tradičných rodinných hodnôt“. Ministerstvo vnútra Gruzínska vo vyhlásení uviedlo, že ochrana ľudských práv je jednou z jej kľúčových priorít. Aktivisti LGBT + plánujú usporiadať prvý gruzínsky „pride“, vrátane konferencie a verejnej demonštrácie počas šiestich dní v júni. Organizátori však znova čelia agresívnym výzvam zrušiť pochod, pričom krajne pravicové skupiny už hrozili narušením tejto udalosti.

Lavrov hľadá nových priateľov do bunkra. . . na dne afrického kontinentu

03.06.2023

Info Napalm – Informácie, Správy, Analýzy Nebuďte prekvapení, ak zrazu uvidíte ruského Führera v bedrovom rúške a s oštepom: Putin sa pred africkými lídrami aktívne vydáva za ich priateľa, pretože… sú jediní, ktorých „priateľstvo“ si ešte môže kúpiť. 🫵🏼 V júli potkan z bunkra organizuje summit „Rusko – Afrika“, kam pricestujú lídri [...]

Západ sa spamätáva zo strachu z červených čiar Kremľa

03.06.2023

Hrozba ruskej eskalácie by sa nemala ani brať do úvahy: Západ sa spamätáva zo strachu z červených čiar Kremľa. Ukazuje sa, že USA bezdôvodne odmietli dodať Ukrajine nové zbrane… to všetko na základe celej vedy s názvom „Zvládanie rizika eskalácie vojny“. Teraz sa ukazuje, že veda je pochybná a tiež strach Washingtonu z predstieranej agresivity Moskvy. Bidenova [...]

Ukrajinská hybridná vojna na území ruského Mordoru

30.05.2023

Ukrajina začala hybridnú vojnu. Američania to nazývajú tvarovacie operácie. Najvyšší veliteľ bunkra môže zakrývať smrť viac ako 200 000 svojich vojakov vo vojne, ale nebude môcť zamaskovať drony nad Moskvou a sabotážne akcie po celej krajine. Pandémia hystérie v ruských močiaroch má byť finále tejto fázy vojny. 🫵🏼 Shaping operations (SO) je v doslovnom preklade [...]

irán, izrael, útok

Irán nainštaloval nové centrifúgy v stredisku na spracovanie uránu

13.06.2024 21:14

Západné krajiny Irán dlhodobo podozrievajú, že má v úmysle vyrobiť jadrovú zbraň.

Emmanuel Macron

Zacharovová: Francúzsko sa príliš angažuje v konflikte na Ukrajine, hrozí mu stret s Ruskom

13.06.2024 18:15

Podľa hovorkyne ruskej diplomacie je načase, aby sa ľudia vo Francúzsku prebudili a uvedomili si, do čoho sú zaťahovaní.

Putin Gold

Veľká sedmička prinúti úspory Moskvy pracovať pre Kyjev

13.06.2024 18:04

Šéf Kremľa s nimi kedysi sedel za jedným stolom. Z niekdajšej Veľkej osmičky je ale dnes Veľká sedmička, a jej lídri na summite G7 v Taliansku chystajú veľké zúčtovanie s Vladimirom Putinom za jeho agresiu proti Ukrajine.

Emmanuel Macron

Macron hrá po prehre v eurovoľbách vabank. Ako môže jeho pád ovplyvniť úniu?

13.06.2024 18:00

Vráti sa Smer po eurovoľbách do rodiny európskych socialistov? Analytici sú skeptickí.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 61
Celková čítanosť: 163508x
Priemerná čítanosť článkov: 2680x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy