Založ si blog

Stíhaní gruzínski aktivisti LGBT + posielajú kódované správy v boji proti diskriminácii

Malé štítky pripevnené na stĺpiky, steny a mosty po celom meste niesli slová „Ja som vaše dieťa“, alebo, „Som váš priateľ“

Prednedávnom sa v gruzínskom hlavnom meste Tbilisi objavilo tisíc farebných nálepiek so správami proti diskriminácii, aby sa zdôraznil boj LGBT + aktivistov za ich práva v tejto bývalej konzervatívnej sovietskej republike. Iniciatíva sa časovo zhodovala s globálnym dňom proti homofóbii, v ktorom sa miestne skupiny LGBT + nemohli zúčastniť verejných zhromaždení kvôli obavám z bezpečnosti po tom, čo boli v minulosti napadnutí prívržencami krajnej pravice.

„LGBT + ľudia sú v Gruzínsku vnímaní ako iná, exkluzívna skupina, ktorá nemusí existovať,“ povedala riaditeľka Women’s Initiatives Supporting Group (WISG) Eka Cereteli, z organizácie, ktorá umiestnila nálepky. Gruzínsko, umiestnené na Kaukaze, na križovatke medzi Východom a Západom, bolo v uplynulom desaťročí svedkom kultúrneho konfliktu medzi liberálnymi silami a náboženskými konzervatívcami, keďže sa pustilo do radikálnych reforiem a rýchlej modernizácie. Antidiskriminačné zákony boli prijaté ako súčasť úsilia krajiny priblížiť sa k Európskej únii, ale homofóbia je stále rozšírená, hovoria ľudskoprávne organizácie.

„Tieto záruky zostávajú do značnej miery na papieri,“ uviedol v piatok rezidentný koordinátor OSN v spoločnom vyhlásení s diplomatmi EÚ a USA.

Malé štítky pripevnené na stĺpiky, steny a mosty po celom meste, niesli slová „Som vaše dieťa“ alebo „Som váš priateľ“ a QR kód, ktorý pri naskenovaní mobilným telefónom viedol na webovú stránku s názvom Meaqvar – čo v Gruzínčine znamená „Som tu“. Na stránke sú uvedené údaje o výzvach, ktorým čelí komunita LGBT +. Viac ako 95% homosexuálov, lesbičiek a transsexuálov uvádza, že podľa WISG utrpeli fyzické alebo verbálne násilie aspoň raz v živote.

Komunita LGBT + sa dohodla, že tento rok si nepripomenie Medzinárodný deň proti homofóbii, transfóbii a bifóbii pouličnými demonštráciami, obávajúc sa násilných útokov, povedal Levan Berianidze, riaditeľ Hnutia za rovnosť. Hnutie za rovnosť tiež plánovalo postaviť 11 bilboardov s anti-homofóbnymi správami v Tbilisi, ale reklamná spoločnosť ich odmietla inštalovať s odkazom na vysoké riziko vandalizmu.

„Sme veľmi frustrovaní,“ povedal Berianidze. „To bol v podstate jediný spôsob, ako odovzdať náš odkaz spoločnosti, pretože sme vo všetkých ostatných aspektoch umlčaní“

V roku 2013 bol LGBT + pochod napadnutý zástupom kňazov a tisícov demonštrantov, čo nútilo účastníkov utiecť. Ten deň bol poznačený veľkými demonštráciami a ktorý bol označený ako Deň rodiny, podporovaný vplyvnou pravoslávnou cirkvou na podporu „tradičných rodinných hodnôt“. Ministerstvo vnútra Gruzínska vo vyhlásení uviedlo, že ochrana ľudských práv je jednou z jej kľúčových priorít. Aktivisti LGBT + plánujú usporiadať prvý gruzínsky „pride“, vrátane konferencie a verejnej demonštrácie počas šiestich dní v júni. Organizátori však znova čelia agresívnym výzvam zrušiť pochod, pričom krajne pravicové skupiny už hrozili narušením tejto udalosti.

Lavrov hľadá nových priateľov do bunkra. . . na dne afrického kontinentu

03.06.2023

Info Napalm – Informácie, Správy, Analýzy Nebuďte prekvapení, ak zrazu uvidíte ruského Führera v bedrovom rúške a s oštepom: Putin sa pred africkými lídrami aktívne vydáva za ich priateľa, pretože… sú jediní, ktorých „priateľstvo“ si ešte môže kúpiť. 🫵🏼 V júli potkan z bunkra organizuje summit „Rusko – Afrika“, kam pricestujú lídri [...]

Západ sa spamätáva zo strachu z červených čiar Kremľa

03.06.2023

Hrozba ruskej eskalácie by sa nemala ani brať do úvahy: Západ sa spamätáva zo strachu z červených čiar Kremľa. Ukazuje sa, že USA bezdôvodne odmietli dodať Ukrajine nové zbrane… to všetko na základe celej vedy s názvom „Zvládanie rizika eskalácie vojny“. Teraz sa ukazuje, že veda je pochybná a tiež strach Washingtonu z predstieranej agresivity Moskvy. Bidenova [...]

Ukrajinská hybridná vojna na území ruského Mordoru

30.05.2023

Ukrajina začala hybridnú vojnu. Američania to nazývajú tvarovacie operácie. Najvyšší veliteľ bunkra môže zakrývať smrť viac ako 200 000 svojich vojakov vo vojne, ale nebude môcť zamaskovať drony nad Moskvou a sabotážne akcie po celej krajine. Pandémia hystérie v ruských močiaroch má byť finále tejto fázy vojny. 🫵🏼 Shaping operations (SO) je v doslovnom preklade [...]

vojna na Ukrajine, Andrijivka

The Economist: Ukrajinu čaká dlhá vojna, zmeny sú nutné. Kyjev ani spojenci zatiaľ nie sú pripravení

22.09.2023 00:30

Podporovatelia Ukrajiny by sa mali modliť za rýchle víťazstvo, ale pripraviť sa na dlhý boj. Je potrebná zmena kurzu, napísal britský magazín The Economist.

fico, pellegrini, šimečka, sulík

Šimečka a Pellegrini sa zhodli. Na Slovensku je potrebné dobudovať tri špičkové nemocnice

22.09.2023 00:20

Lídri politických strán sa stretli v predvolebných debatách TV Joj. V prvej Kollár, Uhrík, Matovič, Majerský a Danko. V druhej Fico, Šimečka, Pellegrini a Sulík.

polícia, policajná páska

Všetkých obvinených z akcie Crassus proti takáčovcom prepustili

21.09.2023 23:40

Viacerým osobám bolo vznesené obvinenie pre trestný čin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny.

Marine Le Penová.

Le Penová vráti europarlamentu 330-tisíc eur za fiktívnych asistentov

21.09.2023 20:49

Francúzska politička Marine Le Penová, ktorá bola poslankyňou EP v rokoch 2004 - 2017, bola podozrivá, že cez fiktívnych asistentov využívala zdroje EÚ v prospech svojej strany.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 61
Celková čítanosť: 153806x
Priemerná čítanosť článkov: 2521x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy