Založ si blog

Pekná definícia bieleho nacionalizmu

Rasizmus a biely nacionalizmus existujú bok po boku odkedy bol vymyslené tvrdenie, že biela rasa je nadradená. Ak keď biely nacionalizmus, ako ho poznáme teraz, sa reálne začal vyvíjať až od konca druhej svetovej vojny. Treba mať na pamäti jednu vec, ktorá odlišuje súčasný biely nacionalizmus od skorších rasistických hnutí a to je intenzita akou sa biely nacionalisti zameriavajú na bielu rasu. Od sociológov máme poznatky, že v naozaj širokom rozsahu.


Pre skoré rasistické skupiny a hnutia v Spojených štátoch však biela rasa nebola jedna veľká homogénna skupina. Rozdielnosti medzi jednotlivými etnickými skupinami v Európe vnímali veľmi citlivo. Tak napríklad, pre rasistické eugenické hnutie v Amerike neboli podriadené iba neeurópske národy, ale za menejcených považovali aj ľudí z východnej a južnej Európy. Imigračné obmedzenia sa v dvadsiatych rokoch dvadsiateho storočia snažili hlavne zastaviť prúdy imigrantov z týchto častí Európy. Rasistická literatúra v USA na začiatku dvadsiateho storočia obsahovala obšírne rasistické kategorizácie Európanov. Mnoho Hitlerových politických línií o tom že Slovania sú podradná rasa, bolo vytvorených aj na základe týchto kategorizácií. Skupiny ako Ku Klux Klan sa zameriavali nielen na rasu, ale aj na náboženstvo. Žiadali aby USA zostali v drvej väčšine protestantské a biele pritom vyjadrovali nevraživosť, či dokonca nenávisť ku rastúcej katolíckej a židovskej populácii v USA.

Po druhej svetovej vojne debata, kto sa môže vlastne ako biely v Amerike kvalifikovať pokračovala. A stále pokračuje. Predsa len sa však na jednej veci bieli nacionalisti v dnešnej Amerike zhodnú. Do kategórie bielych patria všetci tí, ktorí majú nežidovských predkov pochádzajúcich z Európy. Američania označovaný ako bieli, majú čoraz väčšiu šancu, že vo svojom rodokmeni majú multietnický povôd, preto ideály rasistov z dvadsiateho storočia prestávajú mať pre súčasných bielych nacionalistov význam. Počet ľudí, ktorí možu opísať svoj pôvod ako sto percentne čisto anglický, nemecký, alebo nórsky sa scvrkáva veľkou rýchlosťou. Preto sa musel vymyslieť nový spoločný pôvod bielych Američanov.

Dekonolizácia a pokles vplyvu západných krajín, ktoré už neparia medzi prominentné globálne sily vedie bielych nacionalistov k tomu, aby propagovali dôležitosť solidarity bielej rasy po celom svete. Už na začiatku dvadsiateho storočia sa objavili prvé pokusy o celosvetovú solidárnosť bielych nacionalistov. Pokusy sú badať u Madisona Granta a Lothropa Soddarda v USA a Oswalda Spenglera v Nemecku. Takéto teórie o spojenectve bielej rasy boli však okrajovou záležitosťou. Problém bol v tom, že počas prvej polovice dvadsiateho storočia belosi v Amerike a Európe verili, že USA a európske štáty zostanú v drtivej väčšine biele.

Ak chcete peknú definíciu bieleho nacionalizmu, tak Damon Berry pre vás jednu takú má. Opísal biely nacionalizmus ako rasový protekcionizmus opierajúci sa o vieru, že biela rasa je v ohrození a povinnosťou každého bieleho muža a ženy je za každú cenu zabrániť jej biologickému vyhynutiu. Toto je ústredná myšlienka alternatívnej pravice a jej názorových predchodcov.

Tento článok nie je vhodný pre rasistické povahy! Povedal by Bryan Stevenson

19.01.2020

V roku 1985 Anthony Ray Hinton pracoval v sklade v Birminghame, v Alabame. 15 míľ odtiaľ bol zastrelený manažér reštaurácie rýchleho občerstvenia. Aj keď neexistoval žiaden dôkaz, ktorý by ho spájal so streľbou a nikdy nespáchal žiadny kriminálny čin, Hinton bol obvinený z trestného činu po tom, čo ho svedok vraždy nesprávne identifikoval. Polícia na neho potom [...]

Kedy povstanú slovenské ženy voliace extrémistické strany nie je jasné! V Afrike už povstanie žien proti globálnemu otepľovaniu prebieha

18.01.2020

Keňská meteorologička Saumu Shaka ako dieťa pomáhala na malej farme svojich rodičov, ktorí pestovali kukuricu a hrach – a tak zažila na vlastnej koži ako môže extrémne počasie ovplyvnené globálnym otepľovaním takýmto malým farmárom poriadne znepríjemňovať už aj tak ich ťažký život. 28-ročná Saumu, ktorý pracuje v keňskom meteorologickom úrade a pri [...]

Má ĽSNS ekologického experta? Ani nie. V PS/SPOLU však určite navrhnú, ako učiť študentov bojovať proti zmene klímy

16.01.2020

Je potrebné sa zaoberať aj vplyvom klimatickej krízy na duševné zdravie študentov. Ako však môžeme vidieť na mnohých fotkách Kotlebu s mladými študentkami, Kotleba na ekologického experta v ĽSNS nemá ani pomyslenia. A pritom je to jedna z najdôležitejších tém súčastnosti. Fakty a čísla hovoria jasne. Na najhoršie dopady zmeny klímy, ktoré ešte len prídu, je [...]

zelenskyj

Zelenskyj: Ukrajina potrebuje rýchlejšie dodávky zbraní

29.01.2023 21:55

Zelenskyj sa tiež vyjadril k účasti Ruska na olympijských hrách v Paríži v roku 2024.

Erdogan

Turecko by podľa Erdogana mohlo schváliť vstup do NATO pre Fínsko bez Švédska

29.01.2023 20:26

Turecko minulý týždeň odložilo na neurčito nové kolo rokovaní so Švédskom a Fínskom o schválení ich vstupu do Severoatlantickej aliancie.

273160688 1294091934388485 8413840614404756137 n

V noci môže byť do -15 stupňov, cez deň sa očakáva výrazné sneženie i vietor

29.01.2023 20:03

V pondelok môže silnejšie zafúkať na horách, ako aj na juhozápade Slovenska.

Eduard Heger, Richard Sulík, Boris Kollár

O dátume predčasných volieb sa má rozhodnúť v utorok. Kto chce skorší termín a komu vyhovuje až september?

29.01.2023 18:18

Boris Kollár a aj strana SaS už ale pripustili, že by mohli podporiť aj júnový termín. Prečo sa ponáhľať a aký je naopak argument na oddialenie predčasných volieb?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 58
Celková čítanosť: 146987x
Priemerná čítanosť článkov: 2534x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy