Založ si blog

Toalety budúcnosti sú plnené červami

Tygrie červy sú veľkým sanitárnym prielomom.

Viac ako 4,5 miliardy ľudí nemá podľa Svetovej zdravotníckej organizácie prístup k kvalitným sanitárnym systémom. Preto záchody, ktoré obsahujú tigrie červy sú bezpečnou a účinnou alternatívou k nákladným kanalizačným systémom. Tieto červi sú veľkí metabolizátori prírody a premieňajú živočíšne a rastlinné odpady na pôdné živiny. Spoločnosť Bear Valley Ventures sa preto snaží využitím tejto ich schopnosti vyriešiť celosvetovú sanitárnu krízu prostredníctvom záchodov nazývaných Tiger Toilet (Business Insider).


Tiger Toilets vyzerajú ako obyčajné latríny, s výnimkou kontajnerov naplnených tigrími červami na dne. Keď ľudia urobia do latríny svoju nevyhnutnú potrebu, červy spracujú odpad tým, že ho premenia na vodu, oxid uhličitý a kompost. Pri tomto procese sa odstráni až 99% patogénov a množstvo tuhého materiálu v latríne klesne o 85%.

Pretože červy priamo metabolizujú odpad, latríny nemrdia ako zvyčajne a dokonca nepriťahujú ani muchy. Premenou odpadu na kompost a vodu sa nemusia výkaly neustále likvidovať a odpad sa môže dokonca použiť ako kompost na hnojenie. Ľudia, ktorí používajú takéto záchody, sa nemusia obávať ani červov, že vylezú z kontajnerov, pretože potrebujú výkaly na svoje prežitie.

Okrem toho červy eliminujú potrebu zariadení na spracovanie odpadových vôd, ktoré sú nákladnými systémami, ktoré vyžadujú náročnú infraštruktúru od portubných sietí a infraštruktúry.

Tigrie záchody boli zavedené v Indii, Mjanmarsku a Ugande, vo vidieckych a polomestských prostrediach a utečeneckých táboroch, uviedla agentúrá zahraničnej pomoci USAID .

„Pred pár mesiacmi som navštívil dedinu v Indii a hovoril som s dedinčanmi, ktorí používajú tigrie toalety,“ povedal pre agentúru USAID Walter Gibson, generálny riaditeľ spoločnosti  Bear Valley Ventures, ktorá tigrie toalety vyvíja a vyrába. „Prvá vec, o ktorej hovorili, bola eliminácia smradu a múch. Povedali, že teraz cítia oveľa bezpečnejšie chodiť na toaletu. „

Podľa Svetovej zdravotníckej organizácie, celosvetovo, viac ako 4,5 miliardy ľudí nemá prístup ku kvalitným sanitárnym možnostiam. Mnohí z týchto ľudí praktizujú otvorenú defekáciu, ktorá môže kontaminovať zásoby pitnej vody a plodiny a spôsobiť, že ľudia sa nakazia infekčnými chorobami. Viac ako 525 000 detí vo veku do 5 rokov ročne zomrie kôli hnačke, ktorá je do značnej miery prenášaná prostredníctvom kontaminovanej vody.

Prvý krok od otvorenej defekácie je základná latrina. Často sú tieto latríny zle izolované a nakoniec vypúšťajú kontaminanty do vody a pôdy. Použitie latríny je tiež zvyčajne nepríjemným zážitkom, podľa prieskumov uskutočnených Národnou knižnicou medicíny v USA, si takéto latríny vyžadujú kontinuálnu údržbu, pričom odpad sa prenáša do spracovateľských centier.

V Indii vláda pracuje na univerzálnej hygienickej sieti prostredníctvom kampane nazvanej Swachh Bharat Abhiyan, ale tisíce latrín, ktoré boli postavené od roku 2014, sa dostali do vážneho havarijného stavu a v neposlednom rade je rozšírená averzia k používanie latrín.


 

A tiež je tu problém, že najmä ženy a dievčatá sa vyhýbajú verejným latrínam kvôli možnosti sexuálneho napadnutia a obťažovania .

Aj tábory utečencov a vysídlencov naliehavo potrebujú kvalitnú hygienu. Vzhľadom na to, že latríny sú tam vybudované narýchlo, sa tieto tábory často stávajú horúcimi miestami chorôb prenášaných vodou.

Je jasné, že Tiger Toilets automaticky nevyriešia celosvetovú sanitárnu krízu, no môžu pomôcť vládam a skupinám  prekonať mnohé problémy otvorenej defekácie a základných latrín.

Červy, ktoré rozkladajú výkali, sa budú tiež pravdepodobne ľahko predávať, akonáhle si ľudia uvedomia, že Tiger Toilets absolútne nesmrdia.

8 Fotografií latrín z rozvojového sveta:


Tento článok nie je vhodný pre rasistické povahy! Povedal by Bryan Stevenson

19.01.2020

V roku 1985 Anthony Ray Hinton pracoval v sklade v Birminghame, v Alabame. 15 míľ odtiaľ bol zastrelený manažér reštaurácie rýchleho občerstvenia. Aj keď neexistoval žiaden dôkaz, ktorý by ho spájal so streľbou a nikdy nespáchal žiadny kriminálny čin, Hinton bol obvinený z trestného činu po tom, čo ho svedok vraždy nesprávne identifikoval. Polícia na neho potom [...]

Kedy povstanú slovenské ženy voliace extrémistické strany nie je jasné! V Afrike už povstanie žien proti globálnemu otepľovaniu prebieha

18.01.2020

Keňská meteorologička Saumu Shaka ako dieťa pomáhala na malej farme svojich rodičov, ktorí pestovali kukuricu a hrach – a tak zažila na vlastnej koži ako môže extrémne počasie ovplyvnené globálnym otepľovaním takýmto malým farmárom poriadne znepríjemňovať už aj tak ich ťažký život. 28-ročná Saumu, ktorý pracuje v keňskom meteorologickom úrade a pri [...]

Má ĽSNS ekologického experta? Ani nie. V PS/SPOLU však určite navrhnú, ako učiť študentov bojovať proti zmene klímy

16.01.2020

Je potrebné sa zaoberať aj vplyvom klimatickej krízy na duševné zdravie študentov. Ako však môžeme vidieť na mnohých fotkách Kotlebu s mladými študentkami, Kotleba na ekologického experta v ĽSNS nemá ani pomyslenia. A pritom je to jedna z najdôležitejších tém súčastnosti. Fakty a čísla hovoria jasne. Na najhoršie dopady zmeny klímy, ktoré ešte len prídu, je [...]

Luiz Inacio Lula da Silva, Brazília

Lula porazil Bolsonara, o prezidenstký post budú bojovať ešte v druhom kole

03.10.2022 06:06, aktualizované: 06:49

Posledný prieskum predpovedal Lulovi náskok 14 percentuálnych bodov. Realita priniesla rozdiel piatich percent.

CORRECTION Russia Ukraine War

ONLINE: Zelenskyj ďakuje lídrom strednej a východnej Európy, že chcú Ukrajinu v NATO

03.10.2022 06:00, aktualizované: 07:05

Som vďačný našim susedom, krajinám strednej a východnej Európy, za podporu členstva Ukrajiny v NATO, napísal Zelenskyj.

Zochova, Bratislava nehoda zastávka HaZZ polícia BAX

V Bratislave narazil opitý šofér do zastávky: Štyria mŕtvi a šesť zranených

02.10.2022 23:35, aktualizované: 03.10.2022 07:31

Na bratislavskej Zochovej ulici narazilo krátko po 22.15 h auto do zastávky mestskej hromadnej dopravy.

Bulharsko Voľby Predčasné Parlamentné, Bojko Borisov

Bulharsko: Vo voľbách zvíťazila strana expremiéra Borisova, tvrdia exit polly

02.10.2022 19:57

Očakáva sa, že Borisov bude pre obvinenia z korupcie len ťažko hľadať koaličných partnerov.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 58
Celková čítanosť: 143226x
Priemerná čítanosť článkov: 2469x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy