Právo na bezpečné školy by malo byť samozrejmosťou, ale nie je

Bezpečné školy nie sú samozrejmosťou vo všetkých krajinách. V najmenej 26 krajinách, za posledných niekoľko rokov, boli školy napadnuté, alebo obsadené a premenené na kasárne, či základne, ozbrojenými silami a ozbrojenými skupinami v konfliktných zónach. To ohrozuje životy študentov, ich učiteľov a popiera stovkám tisícov detí ich právo na vzdelanie.

Mimovládna organizácia Human Rights Watch začala kampaň založenú na deklarácii bezpečných škôl. Je to medzinárodný politický záväzok, ktorý bol ponúknutý na ratifikáciu na medzinárodnej konferencii v Osle, 28. mája 2015. 56 štátov už potvrdilo túto deklaráciu všeobecne nazývanú Safe Shools Declaration. Projekt je zastrešený Globálnou koalíciou na ochranu vzdelávania pred útokmi (GCPEA) a Human Rights Watch je jednou z členských organizácií.


Human Rights Watch:

Vplyv ozbrojeného konfliktu na vzdelávanie predstavuje naliehavú humanitárnu a spoločenskú výzvu. Po celom svete boli školy a univerzity bombardované, podpálené či celkom zrovnané so zemou. Deti, študenti, učitelia a vedeckí pracovníci boli zabití, zmrzačených, unesení, alebo svojvoľne zadržiavaní. Školské zariadenia boli využité účastníkmi ozbrojeného konfliktu okrem základní, kasární, aj ako zadržiavanie strediská použité na mučenie väzňov. Dôsledky vojenského využitia škôl môžu obsahovať vysokú mieru úbytku školákov, zníženú mieru vzdelaného obyvateľstva, nízsku mieru prechodu k vyššiemu vzdelaniu, preľudnenie a stratu vyučovacieho času. V mnohých krajinách ozbrojené konflikty nielen zničili školskú infraštruktúru, ale aj nádeje a ambície celej generácie detí.

Video kampane, ktoré bolo v réžii Reynalda Gresseta, ukazuje život školáčky, zatiaľ čo jej škola je obsadená vojakmi. Dievčatko sa dostane medzi vojakov a snaží sa nájsť miesto, kde môže byť v bezpečí učiť. Napätá nálada v klipe ukazuje obavy, ktoré cítia ohrozené deti.

Cieľom kampane (hashtag #ProtectSchools) je prinútiť ostatné krajiny, aby podporili deklaráciu bezpečných škôl a chránili vzdelanie od útokov na školy vojakmi.

 

Lavrov hľadá nových priateľov do bunkra. . . na dne afrického kontinentu

03.06.2023

Info Napalm – Informácie, Správy, Analýzy Nebuďte prekvapení, ak zrazu uvidíte ruského Führera v bedrovom rúške a s oštepom: Putin sa pred africkými lídrami aktívne vydáva za ich priateľa, pretože… sú jediní, ktorých „priateľstvo“ si ešte môže kúpiť. 🫵🏼 V júli potkan z bunkra organizuje summit „Rusko – Afrika“, kam pricestujú lídri [...]

Západ sa spamätáva zo strachu z červených čiar Kremľa

03.06.2023

Hrozba ruskej eskalácie by sa nemala ani brať do úvahy: Západ sa spamätáva zo strachu z červených čiar Kremľa. Ukazuje sa, že USA bezdôvodne odmietli dodať Ukrajine nové zbrane… to všetko na základe celej vedy s názvom „Zvládanie rizika eskalácie vojny“. Teraz sa ukazuje, že veda je pochybná a tiež strach Washingtonu z predstieranej agresivity Moskvy. Bidenova [...]

Ukrajinská hybridná vojna na území ruského Mordoru

30.05.2023

Ukrajina začala hybridnú vojnu. Američania to nazývajú tvarovacie operácie. Najvyšší veliteľ bunkra môže zakrývať smrť viac ako 200 000 svojich vojakov vo vojne, ale nebude môcť zamaskovať drony nad Moskvou a sabotážne akcie po celej krajine. Pandémia hystérie v ruských močiaroch má byť finále tejto fázy vojny. 🫵🏼 Shaping operations (SO) je v doslovnom preklade [...]

Viktor Orbán

Orbán zvolal Radu obrany štátu, očakáva totiž, že vojna bude dlhšia

02.06.2025 14:58

Podotkol, že Maďarsko je pod rastúcim politickým tlakom a zvýšenou aktivitou tajných služieb, pretože „zaujíma mierový postoj“.

maľuk, kamion

Karma, „kosákom cez gule“ či „ruský Pearl Harbor“. Kremeľ zúrivo hľadá vinníkov ukrajinskej akcie, blogeri zatiaľ perlia

02.06.2025 14:54, aktualizované: 15:09

V sklade, kde sa údajne kompletizovali drony použité pri akcii sa uskutočnila razia ruskej polície a príslušníkov špeciálnych služieb.

Litva B9 SR NATO summit Vilnius Nauséda lídri uarus

Krajiny východného a severného krídla NATO podporujú členstvo Ukrajiny v aliancii

02.06.2025 14:51

Slovensko zastupuje prezident Peter Pellegrini.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 61
Celková čítanosť: 174852x
Priemerná čítanosť článkov: 2866x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy