Založ si blog

12 dokumentárnych filmov, ktoré by Putin v ruských kinách nedovolil premietať

Tieto príbehy odhaľujú nespravodlivosť a predstavujú lepší svet. Často vrhajú svetlo na úbohý stav spoločnosti, prírody, alebo rozprávajú inšpiratívne príbehy. Týchto 12 dokumentárnych filmov skúma rôzne problémy sociálnej nespravodlivosti a ochrany prírody a určite by sa do ruských kín len tak ľahko nedostali. Som si však istý, že načierno, cez VPNko to mnoho Rusov aj tak pozerá.

1. Inside Bill’s Brain: Decoding Bill Gates


Bill Gates je jedným z popredných filantropov 21. storočia. Prostredníctvom Nadácie Billa a Melindy Gatesovej investoval Gates miliardy dolárov do verejného zdravia, práv žien, vzdelávania a zmierňovania chudoby. Tento dokumentárny film dáva Gatesovi šancu vysvetliť jeho pohľad na filantropiu.

2. Chasing Coral 


Koralové útesy sú živé a úžasne rozmanité ekosystémy. V posledných desaťročiach spôsobilo zvyšovanie oceánskych teplôt a množstvo ďalších ekologických hrozieb kolaps mnohých útesov . V tomto naliehavom dokumente vedci a aktivisti zdôrazňujú neochvejnú podporu ochrany koralových útesov.

3. Homecoming


Málo umelcov prináša na svojich vystúpeniach toľko zručnosti, tvorivej fantázie a sily ako Beyoncé. Dokument z vystúpenia tejto Superstar R&B a veľvyslankyne Spojených národov v z roku 2012 na hudobnom festivale Coachella má výrazny politický podtón.

4. Girl Rising


Je známe, že hlavne dievčatá prekonávajú skľučujúce štrukturálne a medziľudské bariéry po celom svete. Tento dokument sleduje deväť sillných príbehov dievčat, ktoré dosiahli viac, ako im spoločnosť dovolila.

5. 13th


13. pozmeňujúci a doplňujúci ústavný dodatok zrušil otroctvo v USA – ale je to naozaj tak? Dokumentárny film Avy DuVernayovej skúma ako 13. článok americkej ústavy položil základy novej formy otroctva.

6. Honeyland


Populácie včiel sa v posledných rokoch prepadli kvôli nekontrolovateľnému využívaniu pesticídov, zmene klímy, chorobám a strate biotopov. V tomto fascinujúcom dokumente sa starodávne postupy chovu včiel stretávajú s modernými, komercializovanými technikami.

7. Living Undocumented


Neregistrovaní prisťahovalci žijú v USA v utajení, často bez prístupu k riadnej zdravotnej starostlivosti a v chudobe. V tomto trýznivom dokumente popisuje osem nezdokumentovaných imigrantských rodín svoj život v USA uprostred stupňujúcej sa represie voči prisťahovalcom.

8. Our Planet


Aký je lepší spôsob, ako presvedčiť voliča Kotlebu aby volil stranu, ktorá chce skutočne pomôcť Slovensku – PS, než týmto dokumentom s rozsiahlymi výhľadmi na Zem a nádhernými scénami jej živočíchov? David Attenborough rozptyľuje pochybnosti o dobrých úmysloch kapitalizmu a odhaľuje tvrdú pravdu o našom sebazničujúcom životnom štýle.

9. American Factory


Globalizácia zmenila svetové ekonomiky, často negatívnym spôsobom. Tento dojemný film ukazuje, ako sa robotníci v USA prispôsobujú výzve, ktorú predstavujú stagnujúce mzdy a zhoršujúce sa pracovné podmienky.

10. One Child Nation


Čínska politika jedného dieťaťa, ktorá má obmedziť rast populácie, má nespočetné negatívne následky. Od toho ako spôsobuje samovraždy, až po vytvorenie obrovského rozdielu v populácii medzi mužmi a ženami. Tento film skúma históriu a výsledky katastrofálnej politiky.

11. Won’t You Be My Neighbor


Už niekoľko generácií učí pán Rogers ľudí o láskavosti a súcite. Tento očarujúci film skúma, prečo sa milovaný televízny hostiteľ dostal do televízie, ako si vybudoval oddaného diváka a jeho zastrešujúcu filozofiu.

12. Gasland


Zemný plyn je ponúkaný ako čistejšia alternatíva uhlia – to je však zavádzajúci príbeh. V skutočnosti metán, ktorý uniká zo zariadení na zemný plyn, neguje akúkoľvek úsporu emisií pri spaľovaní a množstvo znečistenia vody spôsobené támto priemyslom je ohromujúce. Tento strhujúci film skúma dôsledky posunu k ťažbe uhľovodíkov.

Tento článok nie je vhodný pre rasistické povahy! Povedal by Bryan Stevenson

19.01.2020

V roku 1985 Anthony Ray Hinton pracoval v sklade v Birminghame, v Alabame. 15 míľ odtiaľ bol zastrelený manažér reštaurácie rýchleho občerstvenia. Aj keď neexistoval žiaden dôkaz, ktorý by ho spájal so streľbou a nikdy nespáchal žiadny kriminálny čin, Hinton bol obvinený z trestného činu po tom, čo ho svedok vraždy nesprávne identifikoval. Polícia na neho potom [...]

Kedy povstanú slovenské ženy voliace extrémistické strany nie je jasné! V Afrike už povstanie žien proti globálnemu otepľovaniu prebieha

18.01.2020

Keňská meteorologička Saumu Shaka ako dieťa pomáhala na malej farme svojich rodičov, ktorí pestovali kukuricu a hrach – a tak zažila na vlastnej koži ako môže extrémne počasie ovplyvnené globálnym otepľovaním takýmto malým farmárom poriadne znepríjemňovať už aj tak ich ťažký život. 28-ročná Saumu, ktorý pracuje v keňskom meteorologickom úrade a pri [...]

Má ĽSNS ekologického experta? Ani nie. V PS/SPOLU však určite navrhnú, ako učiť študentov bojovať proti zmene klímy

16.01.2020

Je potrebné sa zaoberať aj vplyvom klimatickej krízy na duševné zdravie študentov. Ako však môžeme vidieť na mnohých fotkách Kotlebu s mladými študentkami, Kotleba na ekologického experta v ĽSNS nemá ani pomyslenia. A pritom je to jedna z najdôležitejších tém súčastnosti. Fakty a čísla hovoria jasne. Na najhoršie dopady zmeny klímy, ktoré ešte len prídu, je [...]

zelenskyj

Zelenskyj: Ukrajina potrebuje rýchlejšie dodávky zbraní

29.01.2023 21:55

Zelenskyj sa tiež vyjadril k účasti Ruska na olympijských hrách v Paríži v roku 2024.

Erdogan

Turecko by podľa Erdogana mohlo schváliť vstup do NATO pre Fínsko bez Švédska

29.01.2023 20:26

Turecko minulý týždeň odložilo na neurčito nové kolo rokovaní so Švédskom a Fínskom o schválení ich vstupu do Severoatlantickej aliancie.

273160688 1294091934388485 8413840614404756137 n

V noci môže byť do -15 stupňov, cez deň sa očakáva výrazné sneženie i vietor

29.01.2023 20:03

V pondelok môže silnejšie zafúkať na horách, ako aj na juhozápade Slovenska.

Eduard Heger, Richard Sulík, Boris Kollár

O dátume predčasných volieb sa má rozhodnúť v utorok. Kto chce skorší termín a komu vyhovuje až september?

29.01.2023 18:18

Boris Kollár a aj strana SaS už ale pripustili, že by mohli podporiť aj júnový termín. Prečo sa ponáhľať a aký je naopak argument na oddialenie predčasných volieb?

Štatistiky blogu

Počet článkov: 58
Celková čítanosť: 146994x
Priemerná čítanosť článkov: 2534x

Autor blogu

Kategórie

Odkazy